Sağlık

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek Tansiyon nasıl önlenir?

Tansiyon yüksekliğinin genetik ve çevresel faktörler olmak üzere en değerli iki nedeni vardır. Birinci derece akrabalarında yüksek tansiyon hikayesi olan şahıslarda hipertansiyon görülme riski büyüktür. Pekala, Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek Tansiyon nasıl önlenir? Tansiyon Nedir, Çeşitleri Nelerdir? İşte ayrıntılar haberimizde…

TANSİYON NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kalbin attığı an damarlarınızda oluşan basınç (sistolik basınç-büyük tansiyon) ile kalp kasının gevşemesiyle arterlerinizdeki basıncın (diyastolik basınç-küçük tansiyon) kıymetleri ölçüldüğünde ortaya çıkan sayılar tansiyonu tabir eder.

Optimum tansiyon oranı şahıstan şahsa değişiklik gösterse de, ideali 90/60mmHg ile 120/80mmHg ortasında olmasıdır. (Büyük tansiyon 90-120 arası, küçük tansiyon 60-80 arası)

Kan basıncı okumasındaki her iki sayı da kıymetlidir. Lakin 50 yaşından sonra sistolik okuma (büyük tansiyon) daha kıymet kazanır. İzole sistolik hipertansiyon, diyastolik basıncın olağan olduğu lakin sistolik basıncın yüksek olduğu bir durumdur. Bu, 65 yaşından büyük beşerler ortasında yaygın bir yüksek tansiyon cinsidir.

HİPOTANSİYON NEDİR? HİPERTANSİYON NEDİR?

Düşük tansiyon, tıp lisanında hipotansiyon olarak tabir edilir ve ani tansiyon düşüşleri şiddetli baş ağrısı, halsizlik, baygınlık hali üzere belirtilerle kendini gösterir.

Yüksek tansiyon ise tıp lisanında hipertansiyon olarak tabir edilir. Çok tuz tüketimi ve hareketsiz hayat şekli hipertansiyona yol açabilmektedir. Kan basıncının kısa vadede artması rastgele bir belirtiye sebep olmadığından 40 yaş üstü kümede vakit zaman denetim edilmelidir.

Yüksek tansiyon; baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, çok terleme, kulaklarda uğultu hissi ve çınlama, uzuvlarda şişlik, burun kanaması, sık gelen idrar formundaki belirtilerle ender olarak kendini gösterir. Denetim altına alınmayan yüksek tansiyon çok önemli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Verilere bakıldığında hastaların %45’lik kısmı yüksek tansiyon hastalığına sahip olduğundan habersizdir. Kişinin hasta olup olmadığının anlaşılması ve teşhis koyulması için, 2 farklı günde dinlenme esnasında tansiyon ölçümleri yapılır.

Doktorunuz, ek bilgi sağlamak ve yüksek tansiyonunuz olup olmadığını netleştirmek için meskende tansiyonunuzu kaydetmenizi isteyebilir. Birtakım durumlarda sizden ek testler talep edebilir. Ve bu bilgilere bakarak teşhis konur ve ilaç tedavisi başlar. İlaçların tesirini göstermesi 3 ila 7 gün sürebilir.

6 ayda bir, ilacın hastaya güzel gelip gelmediği, organlarda hasarlanma meydana getirip getirmediği üzere durumları incelemek için tabip randevusuna gidilir. Yaptığı denetimler sonucunda ilacı ya da kullanılan ilaç dozunu değiştirmeye karar verebilir. Tabibin bilgisi dışında ilaçların bırakılmaması ve dozunda değişiklik yapılmaması son derece mühimdir.

YÜKSEK TANSİYONU HANGİ RAHATSIZLIKLAR TETİKLEYEBİLİR?

Hipertansiyon bu rahatsızlıklar yüzünden su yüzüne çıkabilir:

Obstrüktif uyku apnesi

Böbrek sorunları

Böbreküstü bezi tümörleri

Tiroid problemleri

Doğum kusurları

Kullanılan doğum denetim hapları, ilaçlar vb.

Uyuşturucu unsurlar.

YÜKSEK TANSİYON RİSK FAKTÖRLERİ

Yaş arttıkça hipertansiyon riski de eş vakitli artar.

Irka bağlı olarak hipertansiyon riski artabilir. Afrika kökenli beşerler ortasında yüksek tansiyon riski daha yaygındır.

Aile öyküsünün risk faktörlerinde değeri büyüktür.

Fazla kilo sorununuz mevcutsa hipertansiyon riskiniz de fazladır.

Hareketsiz insanlarda yüksek tansiyon riski fazladır.

Sigara, tütün kullanan şahıslarda risk faktörü epeyce fazladır.

Fazla tuz tüketimi, bedeninizin sıvı tutmasına neden olacağından kan basıncı artabilir bu da yüksek tansiyonu meydana getirebilir.

Yüksek seviyede gerilim, kan basıncında balon artışa sebep olabilir

Kontrol altında olmayan hipertansiyon bu komplikasyonlara sebebiyet verebilir:

Kalp krizi yahut felç

Anevrizma

Kalp yetmezliği

Böbrekler ve gözlerdeki kan damarlarının zayıflaması

Metabolik sendrom

Hafıza problemleri

Demans

YÜKSEK TANSİYON NASIL ÖNLENİR?

Yüksek tansiyonu denetim altına almak ismine, ömür stilinizi değiştirmeye yönelik meşakkatli yollara girişmeniz gerekebilir. Beslenme programınız, ömür ritüellerinizde birtakım değişikliklere gitmeniz gerekebilir.

Hipertansiyonu önlemek için:

Daha az tuz oranına sahip, kalp dostu yemekler tüketmek. Düşük tuz oranlı yiyecekler tüketmeniz, kullandığınız yüksek tansiyon ilaçlarının tesirini artırır.

Bütün besin gruplarınca varlıklı menüler yemek (meyve, sebze, tahıllar, et, balık-tavuk, süt ürünleri).

Doymuş yağ ve trans yağ içeren besinleri mümkün olduğunca az tüketin.

İşlenmiş besinler tüketmemeye itina gösterin.

Sigara içmekten kaçının. Zira sigara kullanımı, yüksek tansiyon ilaçlarına karşı direnç oluşmasına sebep olur.

Fiziksel aktiviteleri yapmaya tertipli olarak devam edin.

Obezite sorunundan muzdaripseniz, sıhhatiniz için kilo vermelisiniz.

Alkol alım ölçünüzü azaltmalısınız.

Hayatınızda gerilim faktörünü mümkün olduğunca geri planda bırakın.

Evde kan basıncınızı makul aralıklarla denetim edin.

Folik asit tüketiminizi artırın.

Kaliteli uyku uyuyun.

Vitamin(C, D) tüketimine ekstra itina gösterin.

Yapılan diyetler, değişen hayat biçimine ek olarak, hekiminiz kan basıncını indirgemek için ilaç teklifinde bulunabilir. Hekiminizin önerdiği ilaç, tansiyon ölçümlerinize ve var olan başka tıbbi problemlerinize nazaran şekillenmektedir. Şahsileştirilmiş bir tedavi planı uygulanması için hekiminize başvurun.

YÜKSEK TANSİYONU NE DÜŞÜRÜR?

Yüksek tansiyonu düşürmek ismine konutta birtakım usuller uygulanabilir, kimi besinler tüketilebilir:

Başınızı soğuk su ile yıkamanız yüksek tansiyonunuzu düşürmek için gerçek bir adım olacaktır. Zira soğuk su sonlarınızı uyardığı için tansiyonunuzun düşmesine ön ayak olacaktır.

Kekik tüketimi ya da kekik suyu kaynatılması, düşürmekte faydalı olacaktır.

Yoğurt yahut ayran tüketebilirsiniz.

Limon tüketimi yanlışsız bir tercih olacaktır. Zira limon suyu damarların tıkanmasına neden olan kimi unsurları bedenimizden temizleme misyonunu üstleniyor. Her sabah bir bardak suya yarım limon sıkarak sizde bu hususların bedeninizden uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Sarımsaklı eserler tercih edebilirsiniz. Sarımsak tansiyonunuzun düşmesini süratli bir biçimde sağlayacaktır. Her gün 1-2 diş sarımsak tüketimine ihtimam gösterin.

Pancar suyu içeriğindeki nitrat sayesinde kanın damarlardan rahat rahat geçmesini sağladığı için tesirli bir tansiyon düşürücüdür.

Muz içerdiği varlıklı potasyumlu içeriği ile kan akışınızı hızlandırır ve tansiyonunuzun düşmesini sağlar. Ayrıyeten damarlarda tıkanıklık yaratabilecek hususların birikmesini önlemede birebirdir.

Kudret narı birçok hastalığa şifalı geldiği üzere yükselen tansiyonunuzu düşürmek için yanlışsız bir tahlil olacaktır.

Tuz tüketimini indirgemeniz hipertansiyon için çok mühimdir.

Kuşburnu çayı ile tansiyonunuzu tertibe sokma yoluna gidebilirsiniz.

Tabii ki meskende yapacağınız prosedürler, tüketeceğiniz besinler tedavi maksatlı değildir. Yalnızca sizin o anda rahatlamanızı sağlamak için uygulanır. Anı kurtarmak ismine yararlı bilgiler içerir, ancak sizin tansiyonunuzun denetimsiz çıktığı noktada bir uzman ile görüşüp, bir ilaca başlayarak tedavi planınızı şekillendirmeniz gerekebilir.

Ayrıca yüksek tansiyon kalbi yorup, organlara ziyan vermektedir. Sinsi bir hastalık olduğunda ötürü sessiz ilerleyebilir. Şayet erken teşhis ile hastalık anlaşılmadıysa bedende çok çeşitli hasarlar bırakmış olabilir.

Hipertansiyonda erken tedavi hayat kurtarır. O yüzden kendinizde hipertansiyon sorunu olduğu kanaatindeyseniz, en yakın sıhhat kuruluşunda gerekli tetkikleri yaptırmanız epey kıymetlidir.

YÜKSEK TANSİYON TEDAVİ PROSEDÜRLERİ NELERDİR?

Hipertansiyonun en aktif tedavi sistemi, sorunu ortadan kaldırmak olacaktır. O yüzden hastada mevcut diğer bir hastalık varsa birinci etapta onun tedavisiyle işe başlanılır.

Belli periyodik yapılacak diyet teşebbüsleri yerine ömür ideolojisi haline gelmiş bir beslenme sistemi oturtmak tedavinin süregelmesi açısından daha güzel olacaktır. Beyaz un yerine, tam tahıllı un seçmek, tansiyonunuzu stabil tutmak için hakikat bir adım olacaktır. Ya da tertipli antrenman yapmakta kan basıncını dengeleme noktasında işe yarayacaktır.

Tüm bunların kâfi gelmediği noktada hekiminizin önereceği yüksek tansiyon ilaçları da kurtarıcı olabilir. Farklı sebeplerle ortaya çıktığı üzere denetim altında tutmak için de birçok tedavi metodu mevcuttur.

Bunlardan hangisinin ya da hangilerinin sizin durumunuz için daha faal olacağını, hekiminiz, yaptığı değerlendirmeler sonucunda karar verecektir.

Doktorunuzun şekillendirdiği tedavi planıyla daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu