Haber

Rusya Gazze’de ateşkes için çaba harcıyor

MOSKOVA, 10 Kasım (Xinhua) — Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Gazze’de diplomatik analiz yapılması ve en kısa sürede ateşkes sağlanması için temel hazırlamak için çaba gösterdiğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Çatışmayı yatıştırmak ve en kısa sürede ateşkesi sağlamak için yoğun çaba gösteriyoruz.” dedi.

Zakharova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bölgedeki yetkililerle her zaman temas halinde olduğunu söyledi.

Sözcü, “Acil ateşkesin gerekliliğine ilişkin tüm taraflara tek bir açıklama iletiliyor.” dedi.

Zakharova, Rusya’nın Gazze’de insani ateşkes sağlanması yönündeki karar taslağının daha önce ABD ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki müttefikleri tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Sözcü, “İsrail’in Moskova Büyükelçisi’nin tahliye sürecinin iki haftaya kadar sürebileceği yönündeki açıklaması bizi gerçekten şok etti” diyerek, bu mantığın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Sözcü, “Bizim için Rus vatandaşlarının, yurttaşlarımızın ve oradan bizimle temasa geçen herkesin kurtarılması önceliklidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu