Haber

Pakistan’ın zorla gönderdiği Afgan mülteciler sınır kapılarında toplandı

Pakistan Türkiye’deki yasa dışı Afgan mülteciler, hükümetin verdiği sürenin dolmasının ardından sınır kapılarına akın etti. Prosedürler nedeniyle uzun kuyrukların oluştuğu sınır kapılarında mülteciler yiyecek, barınma ve tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Pakistan hükümeti Afgan mültecilerin inşa ettiği kışlaları yıkmaya başladı.

AFGAN MÜLTECİLER SINIR KAPILARINA AKIŞTI

Yaklaşık 1,7 milyon kaçak göçmenin ülkeyi terk etmesini isteyen Pakistan hükümetinin verdiği süre sona erdi. Taliban’dan kaçarak Pakistan’a sığınan çoğu Afgan olmak üzere binlerce mülteci sınır kapılarına akın etti. Pakistan- AfganistanGöçmenler, sınırdaki bekleme noktalarında uzun süren sınır geçiş süreçleri nedeniyle zor anlar yaşıyor.

DIŞARIDA UYMAK ZORUNDALAR

Dramatik görüntülerin çekildiği Pakistan’ın kuzeybatısındaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletindeki Torkham Sınır Kapısı’nda göçmenler yiyecek, barınma ve tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Açıkta ve kamyonlarda uyumak zorunda kalan binlerce göçmen, kadın, çocuk ve yaşlı, Pakistan’ı perişan bir halde terk etmeyi bekliyor.

“NEREYE GERİ DÖNECEĞİM?”

Azeemullah Mohmand isimli mülteci ise hayatlarının tamamen mahvolduğunu, Afganistan’da sistemin nasıl yeniden kurulacağını bilmediğini söyledi. “On yılı aşkın süredir Pakistan’da yaşıyorum. Üç çocuğum ve geniş bir ailem var; hükümet bize gerekli belgeleri sağlama sözünü yerine getirmediği için geri itiliyorlar. Ne param var, ne de çatım var. Nereye geri döneceğim?” Mohmand dedi. söz konusu.

“ARTIK BIRAKIN GİDELİM”

Pakistan hükümetinin tahliye ve sınır dışı etme sürecini tamamlayamaması mültecileri kızdırdı. Bir mülteci, “Zaten bizi kovuyorlar, neden bizi kuyrukta bekletiyorlar, daha da aşağılıyorlar? Artık gidelim” dedi.

BM, PAKİSTAN HÜKÜMETİNE “VAZGEÇ” ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM), Pakistanlı yetkililere insan hakları felaketini önlemek için sınır dışı etme işlemlerini durdurma çağrısında bulundu. Pakistan son yıllarda büyük bir ekonomik kriz yaşıyor.

GÖÇMENLERİN İNŞA ETTİĞİ KONUTLAR YIKILDI

Afgan düzensiz göçmenlerin İslamabad’da inşa ettiği kerpiç evler, yetkililerin kararıyla buldozerlerle yıkıldı. Basında kaçak yerleşimleri dağıtma kararı alan yönetimin, düzensiz göçmenleri ülkelerine dönmeye zorladığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu