Haber

Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Han, yargılandığı mahkemelerde ‘geçici kefaletle serbest bırakıldı’

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri ve eski Başbakan İmran Han, yabancı kaynaklardan fon sağlanmasının yasaklanması, başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satılması ve terörizmle ilgili davaların duruşmalarına katılmak üzere Lahor’daki evinden başkent İslamabad’a geldi. ve cinayete teşebbüs.

“Geçici kefalet” verildi

Terörle Mücadele Mahkemesi, geçen yıl Seçim Kurulu önünde şiddeti tahrik etmekten yargılanan Han’ın 9 Mart’a kadar gözaltına alınmasını engellediği için süresiz kefaletle serbest bırakıldı.

Banka Mahkemesi, yabancı kaynaklardan yasaklanmış fonları almaktan yargılandığı davada PTI liderine de itiraz etti. “geçici kefalet”verilmesi emredildi.

2 duruşmaya katılmayacak

İmran Han ise başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan ikramiyelerin satışı ve adam öldürmeye teşebbüsten yargılandığı davaların duruşmalarına katılmadı.

Khan’ın avukatı Ali Buhari, mahkemede yaptığı açıklamada, PTI liderinin bugün 2 duruşmaya katıldığını, iki duruşmaya da zaman olmadığı gerekçesiyle katılamayacağını söyledi.

Gözaltı yasaklandı

İslamabad Yüksek Mahkemesi, Khan’ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından aldığı ikramların satışı ve cinayete teşebbüsten yargılandığı davaların duruşmasını eski Başbakan Khan’a 9 Mart’a erteledi. “geçici kefalet”vermeye karar verdi.

Geçici bir kefalet emri, Han’ın bir sonraki duruşmaya kadar tutuklu kalmasını engeller.

Cinayete teşebbüsle suçlanıyor

Pakistan Müslüman Birliği-Nawaz (PML-N) siyasetçisi Muhsin Shahnavaz Ranja, geçen yıl Seçim Komitesi önünde çıkan arbede sırasında PTI taraftarlarının saldırısına uğradığı gerekçesiyle Imran Khan’a cinayete teşebbüsten dava açtı.

Federal Soruşturma Bürosu, Khan’a Ekim 2022’de anayasa ve seçim kurallarını ihlal ederek yabancı kaynaklardan yasaklanmış fon almaktan dava açtı.

’52 hediye’ aldığı iddiası

Pakistan makalelerine göre, başbakanlar, bakanlar, bürokratlar ve üst düzey hükümet yetkilileri yabancı devlet adamlarından ikram görüyor. “Toshahana”ilgili birime bildirmekle yükümlüdür.

PTI hükümeti döneminde İmran Khan’a sunulan hediyelerin bildirilmediği belirtiliyor.

Koalisyon hükümeti tarafından Ağustos ayında İmran Han’a karşı Seçim Komitesi’ne yapılan başvuruda, Khan’ın 52 hediye aldığı ve birçoğunu sattığı iddia edilmişti.

Hükümeti düştü

Piyasa değeri yaklaşık 640 bin dolar olan söz konusu hediyelerin Ağustos 2018 ile Aralık 2021 tarihleri ​​arasında alındığı kaydedildi.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan 2022’de yapılan gensoru oylamasında 174. “HAYIR”İmran Han’ın hükümeti düşmüştü.

Ülkede üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunlukla başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu