Ekonomi

Veeva Hisseleri, İlk Çeyrek Kazançlarındaki Artışa Rağmen Zayıf Satış Görünümüyle %10 Düştü

NEW YORK – Veeva Systems Inc. (NYSE:VEEV) Wall Street tahminlerini aşan ilk çeyrek sonuçları açıkladı, ancak önümüzdeki çeyrek için beklenenden daha zayıf bir satış tahmini nedeniyle hisseler %10 değer kaybetti.

İlaç ve yaşam bilimleri uygulamalarında uzmanlaşmış bulut bilişim şirketi, 1,42 $’lık analist konsensüsünü aşarak 1,50 $’lık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Çeyrek geliri de analistler tarafından tahmin edilen 641,97 milyon $’a kıyasla 650,3 milyon $ ile beklenenin üzerinde gerçekleşti.

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla toplam gelirlerde %24’lük bir artışla mali yıla güçlü bir başlangıç yapılmasına rağmen, şirketin ikinci çeyrek ve tüm mali yıl için beklentileri analist beklentilerinin altında kaldı.

Veeva Systems, 2025’in ikinci çeyreği için 675,3 milyon dolarlık konsensüsün altında, 666 ila 669 milyon dolar arasında gelir bekliyor. Düzeltilmiş EPS’nin 1,53 ila 1,54 dolar arasında, analist tahmini olan 1,52 doların çok az üzerinde olması bekleniyor.

Şirket, 2025 mali yılının tamamı için 2,7 ila 2,71 milyar dolar gelir ve 6,16 dolar düzeltilmiş EPS öngörürken, her iki rakam da 2,73 milyar dolar gelir ve 6,15 dolar EPS olan konsensüs tahminlerinin biraz altında.

CEO Peter Gassner, başarılı çeyreği müşteri bağlılığına ve Veeva ekibinin çabalarına bağladı ve şirketin Geliştirme Bulutu, Ticari Bulut ve Veri Bulutu tekliflerindeki önemli ilerlemenin altını çizdi.

Geçici CFO ve Yönetim Kurulu Direktörü Tim Cabral, şirketin kalıcı büyüme için yaptığı yatırıma ve yaşam bilimleri sektöründeki önemli fırsatlardan yararlanma yeteneğine olan güvenini dile getirdi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu