Yaşam

Pamuklu ve sentetik kumaşlar: Kahve lekeleri kıyafetlerden nasıl çıkarılır?

Kahve gün içerisinde en sık tüketilen içeceklerden biridir. İçerken ne kadar dikkatli olursak olalım, bazen ufak aksiliklerden sonra kıyafetlerimiz lekelenebiliyor. Ne yazık ki kahve lekeleri, özellikle açık renkli giysilerde koyu ve pis lekeler bırakabilir.

Kahve lekelerini kıyafetlerden çıkarmak için birden fazla deneme yanılma yöntemi vardır. Kahve içerken aniden kıyafetlerinize kahve döküldüğünü fark ederseniz yapmanız gereken ilk şey, onu soğuk suyla yıkamaktır. Bu işlem işe yaramazsa leke çıkarıcı temizlik ürünlerine geçebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun hızlı davranmak, kahve lekelerinin kıyafetlerden çıkarılmasında büyük etki yaratacaktır.

Kahve tanecikleri giysinin kumaş liflerine sıkı bir şekilde bağlanmadığından, eski de olsa lekeyi temizlemek zor bir iş değildir. Eski ve kurumuş kahve lekelerini kıyafetlerden çıkarmak için, bulaşık deterjanı veya sirke gibi yumuşak bir solvent kullanarak leke taneciklerini etkinleştirin ve yıkanabilir hale getirin.



Eğer çamaşırlarda kahve lekesi yeni oluşmuşsa kolay bir durulama işlemi yeterli olacaktır. Çamaşırlarınızı makineden çıkardıktan sonra, kurutma makinesine koymadan önce kahve lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Hala duruyorsa kurutma işlemini yapmayın. Yüksek ısıda kurutmak kahve lekesinin çıkarılmasını daha da zorlaştırabilir.

Hem yeni hem de eski kahve lekelerini giysilerden çıkarmak için şu adımları izleyin:

PAMUKLU, PAMUK KARIŞIMLI VE KETEN KUMAŞLARDAN KAHVE LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?

Kahve lekelerini giysilerden çıkarmaya başlamadan önce mutlaka giysinin bakım etiketini okumalısınız. Kumaşın rengini ve dokusunu değiştirmeyeceklerinden emin olmak için kullandığınız temizlik solüsyonlarını giysinin göze çarpmayan bir alanında test edin.

Kahve lekesini giysilerden çıkarma işlemi çeşitli kumaşlarda sorunsuz çalışsa da, bir kumaşın özel bakım kurallarını bilmek, o giysiden lekeyi en iyi şekilde çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bu detaylara dikkat ettikten sonra kahve lekelerini kıyafetlerden çıkarmak için şu adımları izleyin:

Soğuk Suyla Durulayın

Kahve lekelerini giysilerden çıkarmanın ilk adımı, leke yeniyse kumaşa işlemesini önlemek için giysinin karşı tarafından soğuk su akıtmaktır. Bu formda 10 ila 15 dakika soğuk su altında durulayın. Leke hala görünüyorsa ikinci adıma geçin.

Sıvı Çamaşır veya Bulaşık Deterjanı Uygulayın

Kahve lekelerini giysilerden çıkarmak için bir sonraki adım, lekenin üzerine sıvı çamaşır veya bulaşık deterjanı sürüp soğuk suyla ıslatmaktır. Giysilerinizi yaklaşık beş dakika bu şekilde bekletin. Eğer kıyafetteki kahve lekesi eskiyse sıvı deterjan sürün ve ardından lekeli bölgeyi soğuk suya batırın.

Kurumuş lekeyi gevşetmek için lekeli bölgeyi her beş dakikada bir başparmağınızla ovalayın. Bu formda en az 30 dakika soğuk suda bekletin. Süre sonunda çamaşırlardaki kahve lekesi hala çıkmamışsa, durulama işlemine geçmeden önce 15 dakika ılık suda bekletin.

Toz Deterjanla Lekeyi Çıkarmayı Deneyin

Eğer çamaşırlardaki kahve lekesi hala çıkmıyorsa bir ölçü toz çamaşır deterjanını beyaz sirke ve suyla seyreltip bir macun yapın. Kumaşa zarar verip vermeyeceğini görmek için bu karışımı giysinin göze çarpmayan bir köşesinde test edin. Temizleme solüsyonu kumaşa zarar vermiyorsa lekeye uygulayın ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla hafifçe ovalayın. Daha sonra kıyafeti iyice durulayın.

Çamaşır Makinesinde Yıkama



Kıyafetlerdeki kahve lekesini çıkarmak için bir başka aşamada leke çıkarıcıyı lekenin üzerine püskürtün ve beş altı dakika bekletin. Daha sonra çamaşırlarınızı normalde yıkadığınız program ve ayarda yıkayın.

İnceleyin ve Kurumaya İzin Verin

Çamaşır makinesinden çıkarılan çamaşırlardaki kahve lekesinin kaybolup kaybolmadığına bakın. Leke hala duruyorsa, kurutma işlemine geçmeden önce tüm temizleme adımlarını tekrarlayın. Eğer giysinizdeki kahve lekesi çıkmışsa, giysinizi açık havada kurumaya bırakın.

SENTETİK KUMAŞLARDAN KAHVE LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?



Naylon ve polyester gibi sentetik kumaşlar genellikle leke tutmazlıklarıyla bilinir. Bu nedenle pamuklu ve keten kumaşlar gibi zorlu işlemler gerektirmez. Temizlemesi daha kolaydır. Ancak burada da giysilerdeki kahve lekelerinin hızlı bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Unutmayın, taze bir lekeyi çıkarmak kurumuş bir lekeyi çıkarmaktan her zaman daha kolaydır.

Kahve lekelerini sentetik kumaştan çıkarmak için şu adımları izleyin:

Fazla Kahve Lekelerini Temizleme

Kahve lekesini giysilerden temizlemek için temiz ve kuru bir bez kullanın. Lekenin üzerine silme işlemini gerçekleştirin. Gerektiğinde bezi değiştirin ve leke artık ıslak olmayana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Temizleme Solüsyonuna batırın

Yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı beyaz sirkeyi 1 litre ılık suya karıştırın. Giysilerinizi 15 dakika boyunca bu temizleme solüsyonunda bekletin.

İyice durulayın

Giysinizi temizleme solüsyonundan çıkardıktan sonra ılık su altında iyice durulayın. Kumaşta leke olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

Lekeleri Tedavi Edin

Bir ölçü izopropil alkolü bir süngerin üzerine dökün ve kumaştaki kahve lekelerini hafif hareketlerle silin. Narin kumaşlara karşı daha hassas davranmanız gerektiğini unutmayın.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Giysilerdeki kahve lekelerini tedavi ettikten sonra, giysiyi tekrar çamaşır makinesinde her zaman yıkadığınız programda yıkayın.

İnceleyin ve Kurumaya İzin Verin

Giysilerinizi çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra giysilerinizi inceleyin. Giyside kahve lekesi belirtileri varsa yukarıdaki adımları tekrarlayın; değilse elbisenizi açık havada kurumaya bırakın.

habercinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu