Ekonomi

Palantir, Maven sistemi için 480 milyon dolarlık Pentagon sözleşmesi imzaladı

Palantir Technologies Inc. şirketi, Maven Akıllı Sistemi olarak bilinen bir prototip geliştirmek üzere ABD Savunma Bakanlığı ile 480 milyon dolarlık önemli bir sözleşme imzaladı. Pentagon, gelişmiş veri analitiği yoluyla istihbarat analistlerinin yeteneklerini arttırmayı amaçlayan anlaşmayı bugün duyurdu.

Maven projesi, çeşitli kaynaklardan gelen verileri bir araya getirerek askeri ilgi noktalarını saptamak ve böylece istihbarat analistlerinin çalışmalarını kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Bu yılın başlarında bir tugay tarafından açıklanan bu sistem, Pentagon’un daha sofistike teknolojiyi operasyonlarına entegre etme çabalarının bir parçasıdır.

Mayıs 2029’a kadar tamamlanması beklenen sözleşme, tek teklifle sonuçlanan bir talep sürecinin ardından imzalandı. Maven Akıllı Sistem, Palantir ile Savunma Bakanlığı arasında büyüyen ortaklığın bir parçası olup, şirket ABD hükümetine veri analitiği çözümleri sağlama rolünü genişletmeye devam etmektedir.

Maven Akıllı Sistem gibi askeri uygulamalarda yapay zeka destekli teknolojinin kullanımı bazı tartışmalarla karşılandı. YZ’nin savaşla ilgili amaçlar için kullanılmasının etik sonuçları, özellikle de ölümcül saldırı kararlarının sınırlı insan gözetimi ile alınma potansiyeli hakkında endişeler dile getirilmiştir. Eleştirmenler ve bazı teknoloji sektörü çalışanları, savaş senaryolarına yönelik sistemler geliştirme konusundaki tedirginliklerini dile getirdiler.

Palantir (NYSE:PLTR) şu an itibariyle yeni sözleşmeyle ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Veri analiz yazılımlarıyla tanınan şirket, müşterilerinin karmaşık ihtiyaçlarını karşılamak için teknolojisinden yararlanarak hükümet ve savunma sözleşmelerinde giderek daha önemli bir oyuncu haline geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu