Haber

İtalya, Göç Fonu’ndan Libya ve Nijer’e fon ayırıyor

İtalya, Libya ve Nijer’de insan kaçakçılığıyla mücadele etmek için Göç Fonu’ndan bu ülkelerdeki projelere kaynak ayırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Afrika ülkelerinin sistematik olmayan göç akımlarının yönetilmesine katkı sağlamak, insan kaçakçılığına karşı mücadeleyi artırmak ve İtalya’nın Orta Akdeniz güzergahındaki eylemini güçlendirmek amacıyla “2023 Göç Fonu” güncellendi.

Bu doğrultuda, İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yararına mali yardım paketi başlatıldı.

Libya’da 3 proje için 8,5 milyon euro, Nijer’de 3 proje için 7,5 milyon euro olmak üzere 16 milyon euro tahsis edildi.

mali kaynak; yerel yönetimlerin göç olgusunu insan hakları standartlarına uygun yönetme kabiliyetini artırmaya yönelik eğitim faaliyetleri, göçmenlere ve yerel halka yönelik eğitim faaliyetleri ve gönüllü geri dönüşlerin uygulanmasına ilişkin projeler.

“İtalya ile Afrika arasındaki ilişkiyi yeniden başlatacağız”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, şunları söyledi:

“Bu yeni müdahale paketi ile hükümet, Orta Akdeniz’de insan kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadeleye olan bağlılığını güçlendirme niyetini yeniden teyit ediyor. Gençlere somut alternatifler ve eğitim sağlayarak Libya ve Nijer’in kaçakçılarla mücadeledeki operasyonel yeteneklerini destekleyeceğiz. Ayrıca, göçten etkilenen tüm devletlerin tam işbirliğini gerektiren bir sektörde İtalya ile Afrika arasındaki ilişkiyi yeniden başlatacağız.”

“Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı” Roma’da yapılacak

Kuzey Afrika üzerinden İtalya’ya sistematik olmayan göçmen akışı devam ediyor.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 1 Ocak-21 Temmuz tarihleri ​​arasında ülkeye gelen düzensiz göçmen sayısı 83 bin 439’a ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 33 bin 972 kişiydi.

Düzensiz göç sorununa dikkat çekmek için İtalya Dışişleri Bakanlığı, geniş Akdeniz coğrafyası ve Afrika’da sistematik olmayan göçün geliştirilmesi ve önlenmesi için yarın Roma’da “Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı”na ev sahipliği yapacak.

haber-golbasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu