Ekonomi

Fed yetkilileri bilanço küçültme hızı konusunda bölündü

Federal Rezerv’in Çarşamba günü açıklanan 30 Nisan-1 Mayıs toplantı tutanakları, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri arasında merkez bankasının bilanço küçültme hızına ilişkin bir fikir birliği olmadığını ortaya koydu. “Neredeyse tüm katılımcılar” Haziran ayından itibaren Fed’in menkul kıymet varlıklarının daraltılmasını yavaşlatma kararını desteklerken, bazı üyeler mevcut hızı korumaya ve hatta Hazine menkul kıymetleri için daha yüksek bir itfa sınırı belirlemeye açıktı.

Fed daha önce aylık 60 milyar dolar olan Hazine tahvillerini geri çekme limitini 25 milyar dolara düşürürken, ipotekli konut kredisi geri ödeme limitini aylık 35 milyar dolarda tutma planını açıklamıştı. Bu ayarlama, piyasa stresini azaltmayı ve muhtemelen varlıklarda önceki çıkış oranıyla mümkün olandan daha büyük bir azalmaya izin vermeyi amaçlamaktadır. Fed Başkanı Jerome Powell, Haziran ayında başlaması planlanan yeni plan kapsamında ayda yaklaşık 40 milyar dolarlık bir çıkış öngörüyor.

Çoğu Fed yetkilisi, niceliksel sıkılaştırma (QT) olarak bilinen bilanço küçültmenin yavaşlatılmasını desteklediklerini açıkça ifade etti. Ancak Kansas City Fed Başkanı Jeff Schmid, 14 Mayıs’ta yaptığı bir konuşmada kararı anladığını ifade ederken, Fed’in operasyonel çerçevesi doğrultusunda daha büyük bir bilanço küçültme tercihini yineledi.

Fed’in bilançosu, koronavirüs salgınına yanıt olarak 9 trilyon dolara yükselmiş ve vadesi gelen Hazine tahvilleri ve ipotekli tahvillerin değiştirilmemesi yoluyla 7,4 trilyon dolara düşürülmüştür. Fed’in amacı, normal piyasa oranı oynaklığını sağlamak ve federal fon oranı üzerinde kontrol sağlamak için sistemde yeterli likiditeyi korumaktır.

New York Fed Başkanı John Williams, 15 Mayıs’ta yaptığı konuşmada, bilanço küçültme hızının yavaşlamasının rezerv talebi ve arzının daha iyi izlenmesine ve anlaşılmasına olanak sağlayarak finansal kuruluşların piyasa değişikliklerine uyum sağlamasını kolaylaştırdığını açıkladı.

New York Fed’in yakın tarihli bir raporunda yer alan tahminler, rezervlere yönelik piyasa talebine bağlı olarak bilançonun potansiyel olarak 2025 yılına kadar 6 trilyon ila 6,5 trilyon dolar arasında dengelenebileceğini göstermektedir. New York Fed yetkililerinden Roberto Perli, bilanço küçültme sürecinin sorunsuz ilerlediğine dikkat çekti ve federal fonlardaki yerel banka faaliyetleri ve repo hacim oranları da dahil olmak üzere piyasa likidite seviyelerini değerlendirmek için izlenen temel göstergeleri özetledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu