Ekonomi

Emekliler dikkat: Milyonları ilgilendiriyor… Kök maaş problemi çözülecek mi?

  • Haber7

Emekli kök maaşları değişecek mi sorusunun yanıtı, Temmuz ayı yaklaşırken emekliler tarafından araştırılıyor. SGK, BAĞ-KUR maaşları Ocak ve Temmuz ayında zamlanıyor. TÜİK enflasyon farkı, emekli aylık zammının belirlenmesinde belirleyici rol oynuyor. Ayrıca emekli aylıklarına yapılan zamlar kök maaşları da etkileyecek. Diğer taraftan emeklileri de yakından ilgilendiren Türkiye İstatistik Kurumu yılın beşinci enflasyon verisini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarını 10 bin liraya yükseltileceğini açıklamış ve yılbaşından itibaren en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu.  Ancak emekliler 10 bin liranın altında kök maaşa sahip oldukları için açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte kök maaşlarında da artış yaşanıyor. 10 bin lira en düşük emekli maaşı alanlar kök maaşı bulmak için farklı yöntemleri kullanması gerekiyor.

Emekli kök maaş zammı, en düşük emekli maaşı ve memur zammı ile birlikte Temmuz’da 3 düzenleme yapılması bekleniyor. Vergi Uzmanı İsmail Vefa Ak yapılabilecek uygulamalar hakkında Haber7’ye konuştu.

 

 

EMEKLİLER DİKKAT!

Kök maaş probleminin öncelikli olarak nereden başladığını anlatan Vergi Uzmanı İsmail Vefa Ak, yüksek enflasyonun kök maaşı için etkin olduğunu söyledi. İsmail Vefa Ak, dün açıklanan enflasyon verisinin tüm kök maaş alan emeklileri olumsuz etkilediğini belirtti. Kök maaşların enflasyon karşısında eridiğini ifade eden Vergi Uzmanı, hükümetin buna çözüm olarak ‘en düşük kök maaş 10 bin TL’ düzenlemesinin gerekli olduğunu ancak bir dönem sonra bu uygulamanın da yetersiz kaldığını kaydetti.

KÖK MAAŞ PROBLEMİ ÇÖZÜLECEK Mİ?

Daha önce sosyal güvenlik birimine daha fazla ödeme yapan emekliler ve daha az ödeme yapan emekliler arasında fark kalmayarak ortaya istemsiz bir adaletsizliğin ortaya çıktığını dile getiren İsmail Vefa Ak, kök maaş probleminde iki ana sorunun olduğunu söyledi. İsmail Vefa Ak, birinci sorunun enflasyon ikinci sıkıntının ise asgari en düşük aylık meselesinden kaynaklı olarak kök maaşta belli başlı sıkıntıların ortaya çıktığını açıkladı.

UZMAN İSİM AÇIKLADI: ‘MİLYONLARI RAHATLATACAK UYGULAMA’

Emeklilik sisteminin baştan aşağı yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunan İsmail Vefa Ak, emekli sayısının çok fazla olması sebebiyle yaşanan sıkıntılara değindi. İsmail Vefa Ak, “Buradaki problem, Türkiye’deki emekli sayısında. Son yıllarda artan emekli sayısı ile birlikte kayıtlı istihdam/emekli oranında önemli ölçüde değişiklik oldu. Birkaç yıl öncesine kadar kabaca 1 emekliye 2 çalışan düşerken, şimdi 1 emekliye 1,6 çalışan düşüyor” dedi.

Çözümün seyyanen zamda olduğunu dile getiren İsmail Vefa Ak, bu çözümün adil şekilde olabileceğini söyledi. Ak, bütçe durumuna bağlı olarak Temmuz ayında seyyanen zam olabileceği yönünde tahminlerde bulundu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu