Ekonomi

Apple dünyanın en değerli şirketi unvanını yeniden kazandı

Apple (NASDAQ:AAPL) Inc. piyasa değeri bakımından Microsoft (NASDAQ:MSFT) Corp. şirketini geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanını geri aldı. Çarşamba günü Apple’ın hisse senedi fiyatı %2’nin üzerinde bir artışla 211,75 dolara yükseldi ve piyasa değeri 3,25 trilyon dolara ulaştı. Microsoft şu anda 3,24 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Apple’ın beş ay öncesinden bu yana ilk kez önünde yer alıyor.

Apple’ın hisselerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması, şirketin yeni yapay zeka (AI) yeteneklerini ve ürünleri için yazılım güncellemelerini duyurmasının ardından geldi. Analistler, özellikle Pazartesi günü Apple’ın yıllık geliştirici konferansında açıklanan bu geliştirmelerin iPhone satışlarını artırabileceğini öne sürdü. Etkinlik sırasında CEO Tim Cook ve diğer yöneticiler, çeşitli uygulamalarla etkileşimde Siri’nin geliştirilmiş işlevselliğini vurguladılar.

Apple’ın yapay zeka sektöründe Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) Inc. gibi rakiplerinin gerisinde kalmasına rağmen, hisseleri 2024 yılında yaklaşık %10 arttı. Buna karşılık, Microsoft ve Alphabet hisselerinin sırasıyla yaklaşık %16 ve yaklaşık %28 oranında arttığı görüldü.

Apple’ın hisse senedi performansına ilişkin daha önceki endişeler, Mayıs ayında piyasa beklentilerini aşan kazanç raporunun ardından hafifledi. Ayrıca şirket 110 milyar dolar değerinde rekor bir hisse geri alım planı açıkladı.

Yapay zeka çip teknolojisinde lider olan Nvidia Corp. geçtiğimiz hafta Apple’ın piyasa değerini kısa bir süreliğine aştı ve hisse senedi bu yıl %144 artarak 3,06 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. ‘Muhteşem Yedi’ hisse senedi arasında Tesla Inc. hisseleri bu yıl %30’dan fazla düşerek bir düşüş yaşadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

cardakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu